Menu

Jak długo trwa i jak wygląda proces gojenia po wstawieniu implantów zębowych?

Jak długo trwa i jak wygląda proces gojenia po wstawieniu implantów zębowych?
gojenie się ran

Już na wstępie powiemy, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przebieg procesu gojenia zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zwykle wstawienie implantu dolnego zęba może trwać tylko 4 miesiące, podczas gdy skomplikowane przypadki wymagające regeneracji kości wymagają leczenia nawet kilkunastomiesięcznego.  W tym wpisie omówimy po kolei gojenie się ran na każdym etapie leczenia.

Część chirurgiczna

To właśnie od części chirurgicznej w dużej mierze zależy, jak długo będzie trwało leczenie. Czasami zaczyna się je od usunięcia zębów w miejscach, w których będą wstawiane implanty. Po ekstrakcji zęba pacjent musi odczekać około 3 miesiące, by zębodół w tym miejscu całkowicie odbudował się pełnowartościową tkanką kostną. Z kolei u osób, u których lekarz stwierdzi znaczny zanik kości, przed implantacją będzie trzeba ją odbudować. Zabiegi regeneracyjne, przeszczep kości czy podnoszenie dna zatoki szczękowej wymagają pół roku, nawet do roku na regenerację. Dopiero po niej można przystąpić do wszczepienia implantu. Te etapy należą do najmniej przyjemnych. U niektórych pacjentów pojawia się tylko obrzęk na twarzy, u innych mogą pojawiać się przekrwienia i siniaki, jest to jednak naturalny efekt uboczny. Samo wszczepienie jednego implantu trwa około pół godziny. Potem jednak nadchodzi czas osteointegracji, czyli zrastanie się implantu z kością. Jest on inny dla twardej zbitej tkanki w żuchwie i inny dla gąbczastej tkanki szczęki. Czas zrastania się implantów dolnych to maksymalnie 3 miesiące, dla implantów górnych może to być nawet pół roku. Następnym etapem leczenia jest odsłonięcie implantów i wkręcenie w nie śrub gojących, które wydłużają leczenie o kolejne dwa tygodnie.

Część protetyczna

Część protetyczna dla osób decydujących się na implanty zębowe jest już zazwyczaj przysłowiową wisienką na torcie. Korony i mosty zakładane są zazwyczaj w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, a pacjent może cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem. Jeśli na implantach dodatkowo ma znaleźć się proteza, do czasu leczenia można doliczyć kolejny miesiąc.