Menu

Dlaczego ważna jest wizyta u dentysty przed rozpoczęciem leczenia osteoporozy

Dlaczego ważna jest wizyta u dentysty przed rozpoczęciem leczenia osteoporozy
ostoporoza

Osteoporoza jest chorobą charakteryzującą się niemalże bezobjawowym przebiegiem. Zwana inaczej zrzeszotnieniem kości, objawia się poprzez zanik tkanki kostnej i wyższą tendencję do złamań. Zanim jednak zaczniemy leczenie, powinniśmy zasięgnąć porady specjalistów, w tym także odbyć wizytę u dentysty. Jako że choroba wpływa na układ kostny, zmiany zauważyć można w kościach szczęki i twarzy. Warto poznać, na czym dokładnie polega osteoporoza.

Osteoporoza – charakterystyka choroby

Osteoporoza jest uznana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie bardzo dużo osób cierpi z jej powodu, a co za tym idzie, odczuwa także jej skutki w postaci złamań. Osteoporoza charakteryzuje się zanikiem tkanki kostnej w organizmie, co przyczynia się do osłabienia kości. Jest to na tyle niebezpieczna choroba, iż może ona doprowadzić nawet do utraty samodzielności w poruszaniu się, a zdarza się, że pacjenci umierają w niedługim czasie od złamania. Poza naturalną tendencją do chlorowania, na rozwój osteoporozy wpływa niedobór wapnia. Niezależnie od płci czy wieku, osteoporoza dotyka każdego. Szacuje się jednak, że na zachorowanie najbardziej narażone są osoby starsze.

Osteoporoza a leczenie dentystyczne

Dentysta jako specjalista od kości, także zauważa zmiany spowodowane osteoporozą. Zmiany te zachodzą w wyglądzie zębów i kości szczęki. To stomatolog może wykryć owe nieprawidłowości bardzo wcześnie, dzięki czemu możliwe jest skierowanie pacjenta na dodatkowe leczenie i dalsze badania. Sygnałem alarmowym dla stomatologa podczas badania może być obniżenie gęstości kostnej szczęki i żuchwy. Dentysta wykonuje specjalne zdjęcie panoramiczne, dzięki któremu może określić jakość tkanki kostnej występującej w okolicach żuchwy. Szacuje się, że większość przypadków, w których dentysta wykrył nieprawidłowość, faktycznie ma związek z osłabieniem kości szkieletowych w ciele. Oznacza to, że w dużej mierze dzięki prawidłowej diagnozie i szybkiej reakcji stomatologa, można wykryć problem dużo szybciej, a także zacząć go leczyć u odpowiednich specjalistów.