Menu

Dlaczego regularne leczenie zębów jest tak ważne?

Dlaczego regularne leczenie zębów jest tak ważne?
leczenie zębów

“Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” głosiły słowa popularnej niegdyś piosenki dla dzieci i z pewnością należy się z nimi zgodzić. Dzisiejsza stomatologia oferuje tak wiele możliwości, że jeśli tylko mamy chęć zadbania o zęby, możemy doprowadzić je do idealnego stanu. Czy warto to robić? Czy jest to tylko kwestia estetyki i dążenia do hollywoodzkiego uśmiechu, czy też konieczność podyktowana dbałością o zdrowie?

Najczęstszym problemem dotykającym zęby jest próchnica. Dość często jest ona bagatelizowana, tymczasem trzeba mieć świadomość, że jest to zakaźna choroba bakteryjna tkanek twardych zęba. Zlekceważona może doprowadzić do powstania zgorzeli i zapalenie tkanek miękkich, a to z kolei może być przyczyną zakażenia całego organizmu i wywołania groźnych chorób. Zapalenie mięśnia sercowego, tęczówki oka, nerek, żył, cukrzyca czy też choroba reumatyczna to tylko niektóre ze schorzeń, które mogą być efektem nieleczonych zębów. Poważne zaniedbania mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu i wywołać sepsę, która w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Poza zmianami z narządach, nieleczone zęby wpływają także na obniżenie odporności organizmu, a jego odpowiedzią immunologiczną na taki stan rzeczy są m.in. alergie. Zaniedbania mogą skutkować również złym samopoczuciem, bezsennością, a także uporczywymi bólami głowy. Jak więc widać, dziura w zębie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Aby mu zapobiec i nie doprowadzić do konieczności groźnego dla zdrowia stanu, należy postawić na profilaktykę, a w razie konieczności jak najszybsze leczenie próchnicy.

Ludzki organizm jest spójną całością, a jego elementy są zależne od siebie. Nie można więc traktować zębów w oderwaniu od całej reszty. Należy mieć świadomość, że związane z nimi problemy mają wpływ na cały organizm. Regularne leczenie zębów jest zatem niezwykle istotne, bowiem przekłada się ono na ogólny stan zdrowia.