Menu

Dlaczego prawidłowa diagnostyka stomatologiczna jest tak ważna?

Dlaczego prawidłowa diagnostyka stomatologiczna jest tak ważna?
profilaktyka

Prawidłowa diagnostyka stomatologiczna to pierwszy krok w kierunku skutecznego leczenia chorób zębów oraz przyzębia. W porę wykryte schorzenia można bowiem wyleczyć lub zatrzymać ich rozwój. Dlatego, jeśli zauważymy niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u dentysty, tylko czym prędzej udajmy się do renomowanego gabinetu stomatologicznego. Jak wygląda diagnostyka stomatologiczna dowiesz się z naszego wpisu.

Diagnostyka ogólna

Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka stomatologiczna pozwoli nie tylko na zatrzymanie rozwoju groźnych chorób, lecz również dzięki niej w porę uchwycone zostaną patologiczne zmiany, a stomatolog będzie mógł skierować nas do specjalisty.

Podstawą diagnostyki stomatologicznej będzie zatem wywiad z pacjentem, podczas którego stomatolog wypyta nas o niepokojące objawy, a także występowanie ewentualnych chorób towarzyszących. Następnie lekarz przeprowadzi badanie przyzębia i tkanek twardych zęba, sprawdzi stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, a także wykryje zmiany w  węzłach chłonnych. Diagnostyka stomatologiczna to także badanie stawów skroniowo-żuchwowych.

RTG

Podstawowym narzędziem, służącym do diagnostyki stomatologicznej, jest RTG zębów.

To krótkie, bezbolesne i bezpieczne badanie polega na prześwietleniu określonej partii uzębienia i szczęki promieniami rentgenowskimi. Jednorazowo badanie takie może obejmować od jednego do maksymalnie czterech zębów.

Badanie RTG zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii, gdyż istnieje wiele wskazań do jego przeprowadzenia. Stomatolog zleci je zatem w trakcie diagnostyki oraz leczenia zmian próchnicowych lub podczas planowania i prowadzenia leczenia kanałowego.

Ekstrakcja zęba czy stan zapalny to kolejne wskazania, do wykonania rentgena. RTG będzie niezbędne także, po to, by prawidłowo ocenić wypełnienia i zaplanować leczenie protetyczne, ortodontyczne i implantologiczne, a także dokonać oceny stanu ogólnego zębów pacjenta.