Menu

Jak dbać o implanty zębowe?

Jak dbać o implanty zębowe?
dbania o implanty zębowe

Implanty zębowe zastępują naturalne zęby. Można je stosować zarówno w przypadku utraty przez pacjenta całości uzębienia, jak i pojedynczych ubytków.

Sztyft, wykonany z tytanu, mocuje się w dziąśle, dzięki czemu zastępuje on naturalny korzeń. Na niego nakłada się ceramiczną koronę, której barwa dobierana jest do koloru pozostałego uzębienia.

Równie ważne, co prawidłowe przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów, jest postępowanie pooperacyjne. Mogące pojawić się powikłania to opuchlizna w miejscu wszczepienia tytanowej śruby, zasinienie i utrzymujący się ból, a nawet infekcja.

Dlatego o implanty zębowe należy odpowiednio zadbać. Jak?

Pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej

Przede wszystkim pamiętaj o regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Zęby należy szczotkować, a po myciu płukać jamę ustną antybakteryjnymi płynami, najlepiej trzy lub cztery razy dziennie.

Jeśli pacjent nie przestrzega zasad higieny, może pojawić się infekcja lub stan zapalny. Na obecność bakterii w jamie ustnej wskazywać będą ból, wysoka gorączka, ogólne osłabienie, organizmu i powiększenie węzłów chłonnych. Zaniepokoić powinno sączenie się krwi w miejscu przeprowadzonego zabiegu.

Zmień swoją dietę zaraz po zabiegu wszczepiania implantów

W początkowej fazie po wszczepieniu implantów warto zmienić swoją dietę na bardziej płynną, z ograniczoną ilością gorących posiłków. Wskazane jest zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Po wszczepieniu implantów zrezygnuj ze sportu i solarium

Miejsce po wszczepieniu implantów zębowych nie może być narażone na działanie ciepła, dlatego zalecamy, aby pacjenci naszej kliniki po zabiegu unikali słońca i zrezygnowali z sauny oraz solarium.

Osoby ze świeżo wszczepionymi implantami powinny również zaniechać uprawiania sportu, podejmowania intensywnego wysiłku, dźwigania i gwałtownego nachylania głowy.

Bądź w stałym kontakcie ze swoim chirurgiem

Aby odpowiednio dbać o implanty zębowe, warto być w stałym kontakcie z chirurgiem, przeprowadzającym zabieg. W przypadku pojawienia się bowiem jakichkolwiek komplikacji szybka interwencja lekarza pomoże zapobiec nieprzyjemnym skutkom na przykład infekcji.

Część pacjentów skarży się na dokuczającą po zabiegu opuchliznę. Zalecamy stosowanie zimnych okładów, a w wyjątkowych ostrych przypadkach środki przeciwzapalne.

Mogące pojawić się dolegliwości po zabiegu mają charakter przejściowy. Przy odpowiednim dbaniu o implanty, ceramiczne korony wraz z tytanowymi korzeniami, zastępujące naturalne zęby, będą służyć przez wiele lat, nie stwarzając problemów pacjentom.