Menu

Jak czyścić korony zębowe?

Jak czyścić korony zębowe?
Jak czyścić

Korony to rozwiązanie, które wykorzystuje się w przypadku zniszczonych zębów lub jako uzupełnienie dla implantu. Co ważne, nie mogą odbiegać pod względem wyglądu od naturalnego uzębienia. Korony zębowe mają podobną wytrzymałość do prawdziwych zębów, jednak zasadnicze znaczenie na ich żywotność ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Pozwala uniknąć rozwoju bakterii, które mają negatywny wpływ na zdrowe jamy ustnej, w tym stan korony.

Podstawowe informacje o koronach zębowych

Korony zębowe uzupełniają braki w uzębieniu, do których doszło w rezultacie urazów mechanicznych, próchnicy lub nieprawidłowo wykonanego leczenia kanałowego. Korony to stałe rozwiązanie. W wielu sytuacjach to ostateczna opcja, dzięki której można poprawić stan zębów i uzupełnić ubytki.

Jak dbać o korony zębowe?

Korony zębowe wymagają takich samych zabiegów jak zwykłe zęby. Higiena jamy ustnej powinna skutecznie zabezpieczać przed rozwojem bakterii. Dlatego zaleca się jej dokładne czyszczenie. W tym celu należy wykorzystywać szczoteczkę o średniej twardości, a także pastę do zębów o małej ścieralności. Uzupełnieniem codziennych zabiegów jest także płyn do płukania jamy ustnej. Szczególne znaczenie ma tutaj miejsce, w którym korona styka się z dziąsłem. Nie wolno zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych z użyciem nici dentystycznej. Istotnym elementem są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu lekarz szybko zauważy drobne uszkodzenia korony zęba i podejmie stosowne działanie. Należy także obserwować poziom dziąsła, gdyż obniżanie jest czynnikiem, który nie rokuje najlepiej.