Menu

Czym są licówki?

Czym są licówki?
licówki

Licówki to porcelanowe lub kompozytowe płatki materiału, które umieszcza się na zębach w celach estetycznych. Mają one poprawić wygląd zębów, uzupełnić zbyt szerokie szpary między nimi lub niwelować ukruszenia, poprawić ich kolor, ale także kształt. Czy licówki są dla każdego? Jakie są ich wady i zalety?

Kiedy można stosować licówki?

Nakładki pozwalają na drobną korektę kształtu zębów, poprzez ich poszerzenie czy wydłużenie. Umożliwiają też zmianę koloru zębów. Stosuje się je w przypadku wystąpienia przebarwień, drobnych pęknięć czy widocznych plomb, szczególnie w przednich zębach. Warto pamiętać, że ze względu na swoją specyfikę, licówki nie zastępują leczenia ortodontycznego. Umożliwiają tylko niewielkie zmiany kształtu zębów, poprzez zastosowanie odpowiedniej grubości licówki. Można  je zakładać wyłącznie na zdrowe, pozbawione próchnicy zęby.

Zalety licówek

Dzięki licówkom można uzyskać piękny, biały, naturalnie wyglądający uśmiech. Są one cienkie, a ich założenie wiąże się z niedużą ingerencją w twarde tkanki zębów. Dzięki swojej strukturze nie są one istotnie wyczuwalne, gdyż ich grubość zwykle odpowiada warstwie szkliwa, jakie zostaje usunięte przed nałożeniem licówek. Ich ogromną zaletą jest to, że są one odporne na powstawanie próchnicy, więc w dużym stopniu chronią ząb, ale także nie przebarwiają się i nie ścierają. Prawidłowo założone przez stomatologa licówki, są szczelne i nie pozwalają na osiadanie kamienia nazębnego w szczelinach pomiędzy licówką a zębem. Umożliwiają także w niewielkim stopniu poszerzenie zębów, jednak w wielu przypadkach, to właśnie grubość licówki jest wystarczająca, by zlikwidować widzialną szparę.

Kiedy nie można stosować licówek?

Licówek nie można nakładać na zęby zaatakowane próchnicą. Wszelkie ubytki należy uzupełnić i wyleczyć, przed aplikacją licówek. Podobnie jest z chorobami dziąseł. Jama ustna powinna być całkowicie zdrowa, by można było je zastosować. Licówki są wykluczone w przypadku wad zgryzu – tu konieczne jest najpierw leczenie ortodontyczne. Obgryzanie paznokci, czy bruksizm (nawykowe zaciskanie zębów) także wykluczają stosowanie licówek, ze względu na możliwość ich uszkodzenia.

Zakładanie licówek

Przed decyzją o założeniu licówek konieczna jest oczywiście konsultacja stomatologiczna i  uzupełnienie ewentualnych ubytków w jamie ustnej. W czasie wizyty, wraz z lekarzem, ustala się oczekiwania związane z efektem, jaki chcemy uzyskać. Następnie wykonywany jest wycisk. W tym momencie wybiera się kolor oraz kształt licówek. Na tej podstawie wykonuje się makietę, która jest nakładana na zęby. Pacjent przez kilka dni ją nosi, by przyzwyczaić się do zmian i poinformować stomatologa o modyfikacjach, jakie pragnie wprowadzić. Kolejnym etapem jest szlifowanie zębów oraz wykonanie drugiego – ostatecznego wycisku. Na jego podstawie powstają docelowe licówki. W czasie, gdy są one przygotowywane, używa się licówek tymczasowych, wykonanych wcześniej. Gdy licówki są gotowe, stomatolog nakłada je, mocuje i utwardza, używając specjalnej lampy. Ostatnim etapem jest polerowanie zębów. Tak wykonane licówki są bardzo trwałe. Wykonane z kompozytu wytrzymują  2-3 lata. Droższe licówki ceramiczne są na 10-15 lat. Oczywiście konieczna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej i regularne, dokładne mycie zębów, by cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.