Menu

Na czym polegają prace protetyczne kombinowane?

Na czym polegają prace protetyczne kombinowane?
Prace protetyczne

Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie każdej osoby. Niestety pod wpływem różnorodnych wypadków i schorzeń zębów oraz dziąseł może dochodzić do ubytków zębowych, które nie mają niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę uzębienia, ale i sprawność przeżuwania pokarmów czy mówienia. Niekiedy braki w uzębieniu są na tyle skomplikowane i zaawansowane, że trudno uzupełnić je standardowymi metodami protetycznymi. W takich przypadkach mogą zostać wdrożone tzw. kombinowane prace protetyczne. Są to złożone uzupełnienia zębowe, które stanowią połączenie różnych metod protetycznych, np. pracy osadzonej na stałe w jamie ustnej z częścią wyjmowaną.

Specyfika prac protetycznych kombinowanych

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która bardzo prężnie się rozwija, dlatego też pacjenci mogą skorzystać z szerokiej oferty różnych zabiegów umożliwiających skuteczne wyeliminowanie wielu wad czy uszczerbków w uzębieniu. Jednym z takich rozwiązań jest uzupełnienie kombinowane.

Prace kombinowane to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim u pacjentów, u których braki zębowe są bardzo rozległe, a jednocześnie nie pozwalają na zastosowanie mostów czy rekonstrukcji na implantach. Jak już zostało powiedziane, stanowią połączenie protetyki stałej i uzupełnienia ruchomego. Uzupełnienie kombinowane najczęściej stosowane jest w przypadku braków zębowych, które nie są ograniczone z tyłu. Wówczas możliwe jest osadzenie odpowiednio przygotowanej korony na ostatnich w łuku zębach. Korona ta jest wyposażona w specjalny element, który występuje w roli zaczepu dopasowanego do silikonowego łoża pod pierwszym sztucznym zębem w protezie. Takie uzupełnienia przeznaczone są dla pacjentów z częściowymi brakami zębowymi. Ich główną zaletą jest estetyczny wygląd oraz brak widocznych elementów retencyjnych. Wyeliminowane są jakiekolwiek haczyki czy inne widoczne części utrzymujące protezę, ale mimo wszystko prace kombinowane są niezwykle stabilne, komfortowe i przywracające pacjentowi niemal pełną swobodę podczas gryzienia czy mówienia.