Menu

Czym jest korona ceramiczna?

Czym jest korona ceramiczna?
rodzaje koron

Korony ceramiczne są nie tylko estetyczne, ale również stanowią bardzo trwałe uzupełnienie protetyczne. Wykonywane są na podbudowie z implantów metalowych lub implantów z tlenku cyrkonu. Bardzo chętnie wybierane są też korony pełnoceramiczne, które są w całości wykonane z ceramiki, a pod względem wizualnym najbardziej zbliżone do naturalnych zębów. Korony ceramiczne mogą być też mocowane na podbudowie naturalnego korzenia zęba po wcześniejszym leczeniu kanałowym i odpowiednim spiłowaniu.

Główne rodzaje koron ceramicznych

Korony ceramiczne możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • na podbudowie z metalu,
  • pełnoceramiczne.

Korony na podbudowie z metalu są bardzo często wykonywane w gabinetach protetycznych. Składają się z części metalowej, która znajduje się wewnątrz, oraz części zewnętrznej wykonanej z porcelany. Są to uzupełnienia estetyczne, jednakże nie dają tak dobrego efektu wizualnego jak uzupełnienia pełnoceramiczne.

Uzupełnienia pełnoceramiczne wybierane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Swoim wyglądem najbardziej przypominają zęby naturalne, gdyż w podobny sposób odbijają i przepuszczają światło. W przeciwieństwie do koron na podbudowie z metalu nie ma też ryzyka, że w wyniku niewielkiego obniżenia linii dziąseł metalowy element będzie widoczny. Jednak nie tylko względy estetyczne przemawiają na korzyść koron pełnoceramicznych. Wykazują one wysoki poziom wytrzymałości i trwałości. Cechują się optymalną odpornością na ścieranie oraz urazy.

Korony pełnoceramiczne CEREC

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie korony pełnoceramiczne CEREC. Nowoczesny system CEREC umożliwia wykonanie biologicznej kopii zębów przed jej finalnym opracowaniem. Pozwala na zarejestrowanie zgryzu przed rozpoczęciem pracy przez lekarza stomatologa. To znacznie ułatwia działanie, a jednocześnie podnosi poziom precyzji. Przykładowo, w przypadku zniszczonych zębów, stomatolog może wykonać dokładny projekt kształtu zęba, a dopiero po finalnej akceptacji skanuje kopię biologiczną. Oprócz tego system ten pozwala znacznie skrócić proces wykonywania koron. Korony i mosty mogą być wykonane podczas jednej wizyty, co jest sporym ułatwieniem również dla pacjentów. W ten sposób tworzone są odbudowy pełnoceramiczne, które powstają z najwyższej jakości porcelany i cyrkonu.