Menu

Czym jest i czemu służy pantomograficzne RTG zębów?

Czym jest i czemu służy pantomograficzne RTG zębów?
rtg zębów

Niektórzy pacjenci podczas leczenia stomatologicznego otrzymają od lekarza zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego. Jest to zdjęcie, na którym znajdują się zęby, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, a także zatok szczękowych. Jego wykonanie niezbędne jest w kilku przypadkach. Kiedy należy je dostarczyć dla stomatologa i w jaki sposób się je wykonuje?

Czym jest i jak działa pantomogram?

Pantomogram jest badaniem, w wyniku którego otrzymujemy zdjęcie pantomograficzne, czyli powiększony obraz struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych. Pozwala on określić dentyście stan przyzębia, stopień mineralizacji zębów czy ewentualne nieprawidłowości w budowie korzeni. Z uwagi na działanie promieni roentgena pacjent przed wykonaniem takiego zdjęcia musi zdjąć wszelkie metalowe elementy z okolic głowy, na przykład biżuterię czy wyjmowane protezy zębowe. Następnie nakłada specjalną kamizelkę, która chroni przed działaniem promieni. W wyniku otrzymanego zdjęcia widoczny jest obraz zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych w powiększeniu o około 15 procent w stosunku do ich faktycznych rozmiarów.

Zalecenia do wykonania zdjęcia pantomograficznego RTG

Jest kilka wskazań do wykonania pantomograficznego zdjęcia RTG. Są to przede wszystkim urazy i choroby zębów, na przykład głęboka próchnica, kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej, choroby przyzębia i urazy szczęki. Wykonanie zdjęcia może być zlecone również przez stomatologa (bądź stomatologa-chirurga), gdy okaże się, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. Oprócz tego zalecane jest też osobom, które chcą założyć implant zębowy w miejsce ubytku, ponieważ zdjęcie pozwoli na ocenę ilości kości i określenie miejsca, w które będzie wprowadzony implant. Pacjent, który chciałby się poddać leczeniu ortodontycznemu, również będzie musiał je wykonać. Przeciwwskazaniem do wykonania pantomograficznego RTG jest ciąża.

W naszej Klinice Stomatologicznej w Szczecinie świadczymy usługi między innymi w zakresie protetyki, implantologii, stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej. Wykonujemy również omawiane zdjęcia RTG. Jeśli chcielibyście Państwo podjąć leczenie lub skontrolować stan uzębienia, zapraszamy na wizytę.