Menu

Czym jest i czemu służy pantomograficzne RTG zębów?

Czym jest i czemu służy pantomograficzne RTG zębów?

Niektórzy pacjenci podczas leczenia stomatologicznego otrzymają od lekarza zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego. Jest to zdjęcie, na którym znajdują się zęby, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, a także zatok szczękowych. Jego wykonanie niezbędne jest w kilku przypadkach. Kiedy należy je dostarczyć dla stomatologa i w jaki sposób się je wykonuje?

Czym jest i jak działa pantomogram?

Pantomogram jest badaniem, w wyniku którego otrzymujemy zdjęcie pantomograficzne, czyli powiększony obraz struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych. Pozwala on określić dentyście stan przyzębia, stopień mineralizacji zębów czy ewentualne nieprawidłowości w budowie korzeni. Z uwagi na działanie promieni Roentgena pacjent przed wykonaniem takiego zdjęcia musi zdjąć wszelkie metalowe elementy z okolic głowy, na przykład biżuterię czy wyjmowane protezy zębowe. Następnie nakłada specjalną kamizelkę, która chroni przed działaniem promieni. W wyniku otrzymanego zdjęcia widoczny jest obraz zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych w powiększeniu o około 15 procent w stosunku do ich faktycznych rozmiarów.

Zalecenia do wykonania zdjęcia pantomograficznego RTG

Jest wiele wskazań do wykonania pantomograficznego zdjęcia RTG. Są to przede wszystkim urazy i choroby zębów, na przykład głęboka próchnica, kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej, choroby przyzębia i urazy szczęki. Wykonanie zdjęcia może być zlecone również przez stomatologa (bądź stomatologa-chirurga), gdy okaże się, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. Oprócz tego zalecane jest też osobom, które chcą założyć implant zębowy w miejsce ubytku, ponieważ zdjęcie pozwoli na ocenę ilości kości i określenie miejsca, w które będzie wprowadzony implant. Pacjent, który chciałby się poddać leczeniu ortodontycznemu, również będzie musiał je wykonać. Względnym przeciwwskazaniem  do wykonania pantomograficznego RTG jest ciąża.

W naszej Klinice Stomatologicznej w Szczecinie świadczymy usługi między innymi w zakresie protetyki, implantologii, stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej. Wykonujemy również omawiane zdjęcia RTG. Jeśli chcielibyście Państwo podjąć leczenie lub skontrolować stan uzębienia, zapraszamy na wizytę.