Menu

Czym charakteryzuje się korona hybrydowa?

Czym charakteryzuje się korona hybrydowa?
CAD/CAM-HAC

Korony hybrydowe to absolutna nowość w protetyce. Pełnią funkcję łącznika i korony pełnoceramicznej. Do ich wykonania wykorzystywana jest technologia CEREC. W tym artykule przedstawimy specyfikę koron hybrydowych. Przekonasz się, w jaki sposób są wykonywane i jakie są ich najważniejsze zalety.

Korony hybrydowe w technologii CAD/CAM-HAC

Korony hybrydowe zaliczane są obecnie do jednych z najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie zaawansowanych uzupełnień protetycznych, jakie są obecnie dostępne w gabinetach. Tworzone są w technologii CAD/CAM-HAC, która wpływa na odpowiednie projektowanie, wytwarzania, a następnie mocowanie koron.

Jakie są różnice między tą technologią a tradycyjnymi metodami? Ujawniają się przede wszystkim w specyfice tworzenia wycisku. W technice CAD/CAM-HAC mamy do czynienia z wyciskiem optycznym, który wykonywany jest z zastosowaniem skanera wewnątrzustnego. Urządzenie precyzyjnie odwzorowuje oszlifowane zęby. Następnie przy użyciu odpowiedniego oprogramowania projektowane są korony. Taka specyfika działania wiąże się z szeregiem niewątpliwych korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Korony hybrydowe na implantach można przygotować w ciągu jednej wizyty. Nie ma też konieczności pobierania wycisku, co może być dość nieprzyjemne dla pacjenta. Skrócony jest też czas oczekiwania na gotowy produkt, nie ma więc konieczności wykonywania tymczasowych koron.

Specyfika koron hybrydowych i ich najważniejsze zalety

Tradycyjne korony mocowane na implancie składają się z łącznika protetycznego oraz osadzanej na nim korony. Pełnoceramiczna korona hybrydowa tworzy jedną, zintegrowaną całość. Różnice ujawniają się również w całym procesie wykonywania tych nowoczesnych uzupełnień, o czym wspomnieliśmy w skrócie już wcześniej w naszym tekście. W ciągu jednej wizyty lekarz może odtworzyć kształt zęba, a pacjent ma możliwość uczestniczenia podczas projektowania odbudowy protetycznej. Korony hybrydowe są również estetyczne i bardzo trwałe. To właśnie dzięki nim zabiegi z zakresu protetyki mogą stać się znacznie mniej angażujące zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.