Menu

Czy leczenie kanałowe zębów w okresie ciąży jest wskazane?

Czy leczenie kanałowe zębów w okresie ciąży jest wskazane?
leczenie kanałowe zębów w ciąży

Leczenie kanałowe zębów nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów stomatologicznych. Jest jednak często jedynym rozwiązaniem umożliwiającym uratowanie zęba przed usunięciem. Leczenie kanałowe wykonuje się, gdy w jamie ustnej pojawi się nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Leczenie kanałowe jest zabiegiem, w którym stosuje się znieczulenie, a także sztuczne wypełniacze. Czy kobiety powinny więc leczyć kanałowo zęby, będąc w ciąży?

Ostatni ratunek dla zęba

Leczenie kanałowe jest ostatecznością w przypadku, gdy miazga zęba jest w poważnym stanie zapalnym. Miazga, o której mowa wypełnia kanały zęba i jego komorę, co oznacza, że w razie zapalenia miazgi możemy odczuwać znaczny dyskomfort. Zabieg stomatologiczny, jakim jest leczenie kanałowe, polega na oczyszczeniu i usunięciu z kanałów chorej miazgi. Następnie kanał jest dezynfekowany, a na samym końcu ubytki w kanałach wypełnia się specjalnym materiałem zastępczym. Stan zapalny jest wynikiem próchnicy lub też bakterii obecnych w jamie ustnej. Jeśli nie dopilnujemy stanu naszych zębów, jakiekolwiek choroby mogą prowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie powinny mieć to na uwadze kobiety w ciąży, które są odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za dziecko.

Ciąża a leczenie kanałowe

Dbanie o swoje zdrowie powinno być priorytetem dla każdej kobiety w ciąży. Dlatego też korzystanie z usług stomatologicznych w ciąży jest jak najbardziej wskazane, jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy. Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży także jest możliwe, jednak musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim każda kobieta inaczej przechodzi ciążę i dla jednych spędzenie wielu minut na fotelu dentystycznym będzie prawdziwą katorgą, z kolei dla innych wręcz przeciwnie. Jeśli więc kobieta w ciąży ma problem z oddychaniem lub siedzeniem długo w jednej pozycji, powinna odłożyć zabieg, jeśli to możliwe. Zaleca się, by zabieg taki jak kanałowe leczenie zębów wykonywać w pierwszym trymestrze tylko, gdy jest to nagły wypadek. Jeśli nie ma takiej potrzeby, ciężarna powinna przełożyć zabieg na późniejsze etapy ciąży.