Menu

Czy leczenie kanałowe zębów musi być bolesne?

Czy leczenie kanałowe zębów musi być bolesne?
leczenie kanałowe

Wiele osób bardzo obawia się kanałowego leczenia zębów, ponieważ żyją oni w przeświadczeniu, że zabieg ten jest bardzo bolesny. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ coraz rzadziej podczas tego typu leczenia stosuje się tak zwaną dewitalizację, czyli bolesne zatrucie zęba polegające na otwarciu zęba oraz wprowadzeniu do niego czynnika zatruwającego, którego zadaniem jest uśmiercenie zęba. Niestety sam proces wprowadzania tego elementu, jak i konieczność posiadania go przez co najmniej kilkanaście dni w zębie prowadzi do pojawiania się bólu w naszej jamie ustnej. Dzieje się tak ze względu na to, iż miazga zębowa jest bardzo unaczyniona, a co za tym idzie również i wrażliwa.

Na szczęście w większości przypadków leczenia kanałowego zabieg ten nie jest potrzebny, co pozwala nam uniknąć bólu z tym związanego. Nie zapominajmy również o tym, że bóle w jamie ustnej nie muszą koniecznie być spowodowane samymi zabiegami stomatologicznymi. Najczęściej pojawiają się one w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia zęba lub pojawienia się stanu zapalnego w jego okolicy, lub innych miejscach naszej jamy ustnej. Zęby mogą nas rozboleć również w momencie, gdy mamy odsłonięte kanały, a do ich wnętrza dostanie się np. jakikolwiek zimny bądź gorący napój czy też resztki jedzenia (ten stan może również pojawić się przez kilka dni po leczeniu kanałowym, co jest spowodowane nadmierną wrażliwością wokół leczonego zęba).

Leczenie kanałowe tak naprawdę nie boli

Obecnie gdy mamy dostęp do wielu udogodnień (również w zakresie stomatologii) możemy otwarcie powiedzieć, iż proces leczenia kanałowego nie jest wcale bolesny. Przede wszystkim ma to związek z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Powoduje ono utratę jakiegokolwiek czucia w leczonym zębie oraz jego otoczeniu, dzięki czemu nawet przy stosowaniu przez naszego dentystę narzędzi nie będziemy odczuwać ich działania w trakcie zabiegu. Inną formą zabezpieczenia nas przed bólem podczas wykonywania zabiegu jest również podanie środka uspokajającego w postaci podtlenku azotu, co również obniży nieco nasz strach przed leczeniem kanałowym.