Menu

Z czego wykonane są korony zębowe?

Z czego wykonane są korony zębowe?
korona zębowa

Głównym zadaniem koron zębowych jest odbudowa naturalnego zęba w przypadku, gdy nie jest możliwe założenie plomby, ze względu na zniszczenie naturalnej korony przez próchnicę. Innymi wskazaniami do założenia korony zębowej będą złamanie mechaniczne zęba oraz zakończenie leczenia kanałowego. Zabezpieczenie protetyczne przywróci utracone funkcje uzębienia oraz wpłynie na estetykę jamy ustnej. Sprawdź w naszym wpisie, z jakich materiałów wykonuje się korony zębowe.

Korony porcelanowe oraz porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu

Naszym klientom polecamy przede wszystkim estetyczne oraz wytrzymałe korony porcelanowe. Wyglądają naturalnie i nie przyczyniają się do ciemnienia przyległych tkanek. Naszym pacjentom oferujemy wykonanie pełnoceramicznych koron zębowych na podstawie techniki CAD/CAM – CEREC 3D, pozwalającej na realizację biologicznej kopii zębów przed jej opracowaniem. Dentysta przy pomocy kompozytu odtworzy oczekiwany kształt zęba i zgryz, a następnie zeskanuje kopię biologiczną. Stosowany przez nas system daje możliwość wiernego odtworzenia kształtu zęba i wykonanie korony podczas jednej wizyty. Co więcej, w tej metodzie pracy zęby szlifowane są z tak zwanym schodkiem okolicy dziąsła, oszczędzającym przyzębie. Zalety koron porcelanowych i metalowych łączą natomiast korony porcelanowe na podbudowie z metalu. Są one nieco bardziej elastyczne, dlatego zęby są mniej narażone na pękanie. Protetyczne zabezpieczenia porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu z kolei nie tylko wyglądają bardzo naturalnie, lecz również są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Bardzo dobrze przylegają do zębów.

Korony metalowe i cyrkonowe

W niektórych gabinetach dentystycznych spotkać się można z coraz rzadziej już stosowanymi koronami:

  • metalowymi,
  • cyrkonowymi.

Korony metalowe są rozwiązaniem najtańszym, lecz zarazem najmniej estetycznym. Od protetycznych koron metalowych odchodzi się także ze względu na fakt wywoływania przez nie u dużej grupy pacjentów reakcji alergicznych. Rzadko też stosuje się korony cyrkonowe. Do ich zalet należy duża wytrzymałość i dobra izolacja temperaturowa, wadą jest jednak ograniczona przezierność. Sporym problemem w koronach cyrkonowych jest także twardość materiału, powodująca ścieranie się przeciwległych zębów.