Menu

Jak powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny?

Jak powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny?
Narzędzia diagnostyczne

Powodzenie leczenia stomatologicznego zależy nie tylko do kompetencji lekarza, jego doświadczenia oraz profesjonalizmu. Najlepszy bowiem fachowiec niewiele zdziała, nie mając do dyspozycji profesjonalnego sprzętu najlepszej jakości. Dlatego również ważne co umiejętności lekarza jest odpowiednie wyposażenie gabinetu dentystycznego. Czego nie może w nim zabraknąć?

Unit

Unit to podstawa wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Składa się z:

  • fotela stomatologicznego
  • stolika lekarskiego
  • stolika asysty
  • sterownika nożnego
  • bloku spluwaczki
  • lampy zabiegowej
  • konsoli lekarza z urządzeniami
  • bloku zasilania

Konsola lekarza zawierać będzie turbinę, mikrosilnik, do którego mocuje się różnego rodzaju wiertła stomatologiczne, i dmuchawkę wodno-powietrzną. Ważne, aby konsoleta była funkcjonalna i aby można było dodawać do niej nowe urządzenia. Ważny jest także komfortowy fotel.

Narzędzia diagnostyczne

W gabinecie stomatologicznym nie może zabraknąć narzędzi stomatologicznych, w tym diagnostycznych. Wykorzystywane są do oceny stanu jamy ustnej i w diagnozowaniu chorób. Należy do nich lusterko dentystyczne z uchwytem, za jego pomocą którego lekarz ogląda powierzchnie niedostępne w widzeniu bezpośrednim, zgłębnik dentystyczny, służący do badania powierzchni zęba, wykrywania ubytków, oceny głębokości kieszonek, a także do kontroli ozębnej, i pęseta stomatologiczna.

Narzędzia do izolowania zębów od wilgoci i wypełniania ubytków

Instrumenty do izolowania zębów od wilgoci pomagają w osuszaniu pola zabiegowego. Będą to na przykład szczypczyki dentystyczne. Z kolei narzędzia do wypełniania ubytków to nakładacze i upychadła stomatologiczne. Dzięki nim możliwe jest nadawanie pożądanego kształtu ubytkom oraz dopasowywanie do zgryzu.

Narzędzia do opracowywania zębów

Narzędzia do opracowywania zębów służą do opracowywania tkanek zarówno twardych, jak i miękkich zębów oraz odbudowywania brakujących ścian zęba. Będzie to wiertarka turbinowa i wiertła stomatologiczne.

Pozostałe narzędzia to narzędzia chirurgiczne oraz implantologiczne.